امروز: چهارشنبه 13 اسفند 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

موضوع تحقیق: جذب نور در تاریكی با الگو از چشم گربه

موضوع تحقیق: جذب نور در تاریكی با الگو از چشم گربهدسته: علوم پزشکی
بازدید: 26 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 4051 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 28

و آنچه را كه در آسمان‌ها و زمین است و همه از اوست به تسخیر شما درآورده‌اند، به درستی كه در این امر نشانه‌هایی برای مردم اندیشمند است (قرآن كریم)

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

مقدمه:

و آنچه را كه در آسمان‌ها و زمین است و همه از اوست. به تسخیر شما درآورده‌اند، به درستی كه در این امر نشانه‌هایی برای مردم اندیشمند است.    (قرآن كریم)

از آیات شریفه‌ی فوق در می‌یابیم كه هر چیز كه در این جهان است بدون حكمت نیست و همگی به دلایلی خلقت یافته‌اند و خلقت موجودات صرفاً به دلیل ادامه‌ی چرخه‌ی حیات و بقای الكوسیستم نبوده بلكه اهدافی در آنها وجود دارد كه خداوند همه‌ی آنها را خلق كرده تا افراد اندیشمند آنها را دریابند و در جهت بهبودی اوضاع جهان استفاده كنند.

با جهان مدرنیته‌ی امروز و با پیشرفت‌های فراوانی كه جهان را متحول كرده است، وسعت دانش و اطلاعات انسانها افزوده گشته و جهان را به تفكری شگرف و بهتر واداشته و این امكان را به تمامی مردم جهان بخشیده است اما كسی كه در آیات خدا تامل كند بیشتر موفق می‌شود.

دانشمندان بزرگ مبنای كار خود را بر این اساس قرار داده و باعث پیشرفت نسبی علم در جهان شده‌اند ما نیز همانند آنان می‌كوشیم تا به سهم خود از اسرار این جهان پرده‌برداریم و هر روز به علم و دانش تشنه‌تر شویم. تا همانند هم وطنان خود پرچم پر افتخار كشور را بر فراز جهان برافراشته و خدمت خود را به مردم عزیز میهنمان ثابت نماییم.

فهرست

مقدمه ................................

آناتومی چشم ..........................

اجزای چشم ............................

پلكها ................................

ملتحمه ...............................

صلبیه ................................

قرنیه ................................

عنبیه ................................

مردمك ................................

جسم مژگانی ...........................

بخش یووه‌آ ............................

عدسی .................................

زلالیه ................................

زجاجیه ...............................

مشیمیه ...............................

شبكیه ................................

چشمان گربه ...........................

حس بینایی گربه .......................

گربه‌ها چگونه در تاریكی می‌بینند؟ ......

تفاوت چشم گربه‌ها .....................

تطابق چشمان گربه .....................

نتیجه‌گیری ............................

ضمیمه ................................

منابع ................................

آنوتومی چشم:

آناتومی چشم را ابتدا با بررسی كاسه چشم (orbit) آغاز می‌كنیم.

كاسه‌های چشم بصورت دو حفره‌اند كه حاوی كره‌های چشم، عضلات، عروق و اعصاب مربوط به دستگاه اشكی، همراه با مقدار متغیری بافت چربی نرم می‌باشند. حفره كاسه چشم شبیه هرمی چهارضلعی است كه راس آن در عقب واقع شده است. دیواره‌های داخلی راست و چپ كاسه چشم موازیند و توسط بینی از هم جدا شده‌اند. در هر كاسه چشم (اربیت) دیواره‌های داخلی و خارجی زاویه‌ای 45 درجه تشكیل می‌دهند در نتیجه زاویه بین دو دیواره خارجی قائمه می‌شود. شكل اربیت را به گلابی‌ای تشبیه می‌كنند كه عصب بینایی (oftie nerve) دم آن را می‌سازد. قطر محیط قدامی قدری كوچكتر از ناحیه بلافاصله پشت لبه است، بنابراین حاشیه محافظ محكمی را می‌سازد.

اجزای چشم شامل:

- پلكها: پلكها پرده نازكی مركب از پوست، عضله، بافت فیبروزی و غشاء مخاطی هستند كه چشم را در برابر محرك خارجی محافظت می‌كنند. بعلاوه مقدار نور ورودی به چشم را تنظیم كرده و اشك را بروی كره چشم پخش می‌كنند. اگر پلكها كاملاً بسته باشند حدود 1% نور محیط وارد چشم می‌شود. وقتی پلكها باز هستند فضای بیضی شكلی را ایجاد می‌كنند كه شكاف پلكی نام دارد طول آن حدود mm 30 و بیشترین ارتفاع آن در وسط حدود mm 12 است .

همچنین لبه‌های پلك حدود mm 2 عرض دارند..

- ملتحمه conjunctiva: غشاء مخاطی نازك و شفافی است كه سطح داخلی پلكها و بخش قدامی صلبیه را می‌پوشاند. ملتحمه اولین جایی است كه با محیط خارج یا میكروبها در تماس است و بنابراین احتیاج به محافظت دارد.

- صلبیه (اسكلرا) scleva: پوشش لیفی محافظ خارجی چشم است كه متراكم و سفید می‌باشد. از نظر بافت شناسی شباهت قابل ملاحظه‌ای با قرینه دارد. علت شفاف بودن قرینه و غیر شفافی صلبیه، كم آب بودن نسبی قرینه است.

- قرنیه (cornea): یك بافت بدون رگ شفاف است كه اندازه و ساختمان آن قابل مقایسه با كریستال یك ساعت مچی كوچك است. دارای دو سطح است كه سطح قدامی آن محدب و سطح خلفی مقعر می‌باشد.

قرینه 6/1 قدامی سطح چشم را به خود اختصاص داده است.

- عنبیه (iris): دیافراگمی است كه در جلوی عدسی و جسم مژگانی قرار گرفته و اتاق قدامی را از اتاق خلفی جدا می‌كند. عنبیه مقدار نور وارد شده به چشم را كنترل می‌كند. عنبیه روی عدسی قرار دارد و بدون حمایت آن دچار لرزش می‌شود.

مردمك Pupil: سوراخی است كه در وسط عنبیه و كمی متمایل بطرف بینی قرار دارد و مقدار نور وارد شده به چشم را كنترل می‌كند. اندازه مردمك اساساً بستگی به تعادل انقباض و انبساط دارد. انقباض مردمك به علت فعالیت پاراسمپاتیك عصب جمجمه‌ای سوم و انبساط مردمك بعلت فعالیت سمپاتیك است.

- جسم مژگانی: حلقه‌ای بافتی به عرض 6 میلی‌متر است كه از برآمدگیهای صلبیه تا ناحیه‌ایی در شبكیه امتداد دارد و دارای مقطع مثلثی است. جسم مژگانی دارای عضلات طولی، حلقوی و شعاعی می‌باشد كه كششها و رها شدنهای عدسی را به عهده دارد.

- بخش یووه آ: كه شامل عنبیه - جسم مژگانی و مشیمیه است. یووه آ لایه عروقی میانی چشم است و توسط قرنیه و صلبیه محافظت می‌شود. نقش آن تأمین خون شبكیه است.

- عدسی (Lens): ساختمان شفاف و محدب الطرفینی است كه درست در پشت عنبیه و مردمك و در جلوی فرورفتگی كم عمق وجه زجاجیه‌ای قرار دارد. عدسی توسط لیگامانهای محافظت كننده بنام زنولا در جای خود ثابت شده است. عدسی بدون عروقی، بی رنگ و كاملاً شفاف است دارای قطر حدود 9 میلی‌متر و ضخامت 4 میلی‌متر است. كپسول عدسی پرده نیمه تراوایی (كمی نفوذ‌پذیرتر از دیواره مویرگ) است كه آب و الكترولیتها در آن می‌توانند نفوذ كنند. دارای 65% آب، 35% پروتئین و عناصر كمیاب مانند دیگر بافتهای بدن است پتاسیم موجود در عدسی از اغلب بافتها بیشتر است. اسید اسكوربیك و گلوتاتیون به هر دو شكل اكسید شده و احیا شده در آن وجود دارند.

زلالیه (aqueous): مایع شفافی است كه شامل 98% آب و 4/1% كلرورسدیم و مقداری گلوكز و آمینواسید و ویتامین c می‌باشد. زلالیه مسئول ثابت نگه داشتن فشار داخلی چشم و ابعاد آن است.

زجاجیه: مایع ژله‌ای شفافی است كه از شبكیه نامنظم از رشته‌های نازك و یكسان كلاژنی واقع در محلول بسیار رقیقی از نمكها، پروتئین و اسیدهیالورونیك ساخته شده و جزء اصلی آن را آب تشكیل می‌دهد. در قسمتی از ناحیه قدامی آن فرورفتگی برای قرار گرفتن عدسی وجود دارد.

- مشیمیه choroid: پرده‌ای عروقی است كه به اپی تلیوم رنگ دانه‌دار شبكیه و نیمه خارجی آن خون می‌رساند. در بین شبكیه و صلبیه قرار دارد. تجمع رگهای خونی مشیمیه، تغذیه بخش خارجی شبكیه زیر آنرا تأمین می‌كند.

شبكیه Retina:

رتین یك لایه نازك و ظریف، نیمه تراوا و چند لایه‌ای از بافت عصبی است كه سطح داخلی 3/2 خلفی كره چشم را می‌پوشاند. گیرنده‌های نوری موجود در شبكیه محیطی بطور عمده از نوع استوانه‌ای است و سلولهای مخروطی در این ناحیه ضخیم‌تر از سلولهای مخروطی شبكیه مركزی است. سلولهای میله‌ای مسئول دید سیاه و سفید و در شب هستند و سلولهای استوانه‌ای مسئول دید رنگی در روز هستند.

چشمان گربه:

چشمان بادامی گربه شیفتگان بسیاری دارد بطوریكه مصریان باستان در 5 هزار سال قبل نخستین بار گربه‌ها را به خانه‌های خود راه دادند. اما در چشمان گربه علاوه بر زیبایی چیزهای دیگری نیز نهفته است.

در اینجا به چند حقیقت باور نكردنی درباره حس بینایی گربه اشاره می‌كنیم:

- چشمان گربه حقیقتاً در تاریكی نمی‌درخشند بلكه غشایی كه چشمان آنها را پوشانده است نورهای وارده را منعكس می‌نماید. بطوریكه بنظر می‌رسد چشمان گربه می‌رخشند. این غشاء انعكاس دهنده همراه با مردمك‌های بسیار بزرگ چشمان گربه، و نیز حساسیت چشمان گربه به اشعه ماوراء بنفش سبب می‌شوند تا گربه‌ها بتوانند در تاریكی بخوبی ببینند. اما باید دانست برخلاف تصور عامه یك گربه نمی‌تواند در تاریكی كامل 

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : جسم مژگانی , مردمک , تطابق چشمان گربه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر