امروز: سه شنبه 12 اسفند 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

گزارش کارآموزی: اجزا و اجرای ساختمان

گزارش کارآموزی: اجزا و اجرای ساختماندسته: عمران
بازدید: 31 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 26 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 40

گزارش كارآموزی كه از نظرتان می گذرد حاصل تلاش ماههای اخیر بنده در انواع ساختمانهایی بوده كه از نزدیك با نحوه اجراء آنها آشنا شدم امید است بازتابش تلاش و كوشش تمام دستهایی باشد كه برای اعتلا و پیشرفت ایران عزیز در زمینه عمران و آبادی شب و روز نمی شناسند و از طرفی به نوبه خود آرزو دارم بتوانم با تمام دل و جان به خاك و ملت ایران زمین خدمت كنم و برای

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

گزارش كارآموزی كه از نظرتان می گذرد حاصل تلاش ماههای اخیر بنده در انواع ساختمانهایی بوده كه از نزدیك با نحوه اجراء آنها آشنا شدم.

امید است بازتابش تلاش و كوشش تمام دستهایی باشد كه برای اعتلا و پیشرفت ایران عزیز در زمینه عمران و آبادی شب و روز نمی شناسند و از طرفی به نوبه خود آرزو دارم بتوانم با تمام دل و جان به خاك و ملت ایران زمین خدمت كنم و برای آن تلاش خواهم كرد.

همانطوریكه تارخ دانان و تاریخ نویسان غربی خود اذعان نموده اند اولیت سازندگان سرپناه و به عبارتی ساختمان در گیتی ایرانیان بوده اند و به همین علت شرایط جغرافیایی منطقه نمی توانستند در غارها زندگی كنند و به همین خاطر دیوارهایی را به ارتفاع قدشان و یت كمی بلندتر می ساختنند و بعد تنه درختان را صاف كرده و روی دیوارها می انداختند كه ما امروزه به آن نان تیر داده این و روی تیرها را با پوشال گیاهان منطقه می پوشاندند و در واقع ایزولاسیون می كردند و این سازه كه ما در اصطلاح امروزی ساختمان بنایی به آنم داده ایم مربوط به حداقل شش الی هفت سال پیش است كه دریاچه مركزی ایران واقع در دشت كویر  و دشت لوت در اثر گسل به وجود آمده و آتشفشان دماوند خشك نشده بود و شهر سیلك (كاشان) به عنوان پایتخت ایران به حساب می آمد كه ملكه مادر (ماما) بعنوان پادشاه ایران كه نزد ایرانیان (ایران بانو) خوانده می شد در آن زندگی می كرد كه با هوش ترین زن ایرانی بود و با قایقی كه گوزنها آن را می كشیدند سراسر دریاچه كمركزی را می گشت و به شهرهای ایران در شمال و جنوب و شرق و غرب سركشی می كرد و همین هوش آنان بود كه موجب پیشرفت در ساخت خانه و بعدها در دوران هخامنشی در شهرسازی گردید.

در دوران هخامنشیان ایرانیان پی ستونها را از پائین به هم وصل می كردند و در واقع فونداسیون نواری اجرات می كردند و ستونها در بالای ساختمان به هم متصل می كردند یا شاه تیرها را اجرا می كردند و بدین ترتیب یك ساختمان اسكلت سنگی‌، چوبی می ساختند تا در مقابل زلزله مقاوم باشد و به همین خاطر است كه اندیشمندان تاریخ دنیا ایرانیان را اولین مهندسان ساختمان و راهسازی می دانند.

متأسفانه امروزه شاهددهستیم كه بیشتر ساختمانها در مناطق فقیرنشین با همان اصول اولیه ساخته می شود كه در تاریخ ثبت شده است بخاطر اینكه در عمران نقش اساسی را اقتصاد تعیین می كند كه این عامل موجب سرپیچی مسئولین از قوانین و ضوابط ساختمانی می شود كه بتایستی موجب توجه جدی قرار گیرد زیرا اكثر ساختمانهایی كه ساخته می شوند دوام لازم را ندارند و بیشتر اصول مهندسی در آنها اجرا نگردیده است. عامل دیگر بی اطلاعی مهندسانی است كه همه چیز را در دانشگاه به طور تئوریك آموخته اند و تا خود را به كار عملی وفق بدهند مدت زیادی طول می كشد كه در این مدت صدمات شدیدی را بر پیكر ساختمان سازی و شهرسازی وارد می كنند.

در پایان از استاد ارجمند جناب آقای مهندس بخشتی كه همواره سعی در ارتقاء آگاهی دانشجویان دارند، كمال تشكر و قدردانی می نمایم.

فهرست

عنوان

صفحه

فصل اول: آشنایی كای با مكان كارآموزی

فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی كارآموز

فصل سوم: آزمون آمخته ها و نتایج و پیشنهادات

-مقایسه اجرایی ساختمان ها بنایی، فلزی، بتنی

1-ساختمان بنایی

1-1-پی كنی

1-2: نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون

1-3: انواع قالب بندی كلاف تحتانی

1-4: بتن ریزی فنداسیون

1-5: كلاف قائم و افقی

1-6: ستون گذاری

1-7: تیرریزی

1-8: بادبند افقی

1-9: اجرای پله فلزی

1-10:

2-ساختمانهای اسكلت فولادی

2-1: پی كنی و پی ریزی

2-1: فونداسیون فنودیاتك

2-3: نصب بیس پلیتها

2-4: فونداسیون نواری

2-5: فونداسیون منفرد

2-6: فونداسیون گسترده

2-7: پی گسترده از دال یكپارچه

2-8: پس گسترده محفظه ای

2-98: نصب ستونها

2-10: انواع بادبند

2-11: اجرای پله

2-12-: اجرای سقف ساختمان اسكلت فلزی

-طاق ضربی

-تیرچه بلوك

-سقف دال بتنی پیش ساخته

-سقف دال بتنی در جا

3-ساختمان اسكلت بتن آرمه:

3-1: پی و اجرای آن

3-2: اجرای ستونهای بتنی

3-3: اجرای تیر و سقف

3-4: اجرای سقف تیرچه بلوك

3-5: انواع شمعها

فصل اول:

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

فصل دوم:

ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی كارآموز

-كارهای انجام شده در محیط كارگاه

در روزهای نخستین حضور در كارگاه با محیط كارگاه و مقررات آن تا حدی آشنا شدم، سپس نقشه های اجرائی را دیدم و با درست خواندن آنها آشنا شدم.

نقشه های اجرایی یكی از مهمترین كارهای لخش كارگاه می باشد، زیرا همه چیز از قبیل متره، قالب بندی و غیره، همه از روی نقشه های اجرائی كنترل می شوند. در روزهای بعد متره كردن ستونها و تیرها و دیوارهای برشی را تا حدی یاد گرفتم و همچنین برآورد كردن میزان میاگردها و قالبها و بتن را انجام دادن.

چون تیپ های مختلف ستون و تیر در هر طبقه وجود دارد و در هر طبقه ابعاد ستون ها نغییر می كند، بنابراین متره كردن را باید با دقت انجام داد و برای هركدام جداگانه نوع، ابعاد و تعداد میلگردها را درآورد و كوچكترین اشتباه می تواند تمام محاسبات را برهم زند.

همچنین با كزارش نویسی و نوشتن صورت وضعیت كارها و فعالیتهای انجام شده در محیط كارگاه رابط شركت با محیط كارگاه بودم و از نزدیك نحوه اجراء و ساخت اسكلت فلزی را شاهد بوده و با جزئیات آن آشنا شدوم.

و با توجه به گستردگی دامنه رشته عمران در كارهای اجرایی و جهت اجراء سازه ها این رشته را رشته هایی نظیر برق، مكانیك، صنایع، ماشین آلات و غیره در ارتباط تنگاتنگی قرار دارد كه در محیط كارگاه با افرادی با تخصصهای گوناگون روبرو شدم و مابقی موارد كه در ادامه گزارش آورده شده اند.

فصل سوم:

آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

مقایسه اجرایی ساختمانهای بنایی، فلزی، بتنی

ساختمانهای رایجی كه ما امروزه اجرا می كنیم برای مصارف مختلف از سه نوع بنایی، اسكات فولادی و اسكات بتنی استفاده می شود كه نوع بنایی خود شامل دو نوع سازه به شرح ذیل می باشد:

الف-ساختمان بنایی نیمه اسكلت فلزی

ب-ساختمان بنایی نیمه اسكلت بتنی

ساختمان بنایی بعلت اقتصادی بودن و راحنی احرا در ساختمانهای مسكونی 1 الی 2 طبقه با استقبال زیادی روبروشت و ساختمانهای اسكلت بتنی و فولادی با توجه به شرایط برای آپارتمان سازی و ساختمانهای اداری و دولتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

1-ساختمان بنایی

از میان ساختمانهای بنایی كه در بالا اشاره شد قسمتهای مختلف یك نوع ساختمان بنایی نیمه اسكلت فولادی با كاربری مسكونی را تشریح می كنیم.

قسمتهای مختلف ساختمان بنایی:

-پی

-كلافها

-دیوارها

-ستونها

-سقف

مراحل اجرا:

پی كنی:

عرض و ارتفاع پی با توجه به بارهای وارده (مجموع بارهای مرده، بارهای زنده و بار باد) و مقاومت خاك منطقه و عرض دیوارهایی كه روی آن اجرا خواهند شد محاسبه شده و بعد پلان فونداسیون با توجه به پلان تیپ بندی و محل قرارگیری ستونها طراحی و آكس بندی میگردد و از روی پلان فونداسیون توسط ریسمان آكسها را مشخص و بعد با گچ عرض پی كنی كه باید پی كنی شود مشخص می شود كه در عمل می گویند رنگ ساختمان ریخته شد بعد پی كنی با دست یا به صورت مكانیكی با بیل مكانیكی انجام می گیرد كه این مرله برای تمام انواع ساختمان ها چه اسكلت فولادی و چه اسكلت بتنی و بنایی مشترك است.

مقاومت خاك مناطق مختلف شهری در دفاتر فنی فعال، شهرداری، سازمان مسكن و شهرسازی و استانداری موجود می باشد. برای ساختمانهای بنایی مقاومت خاك را می توان با بازدید از محل نیز تخمین زد، به شرح زیر:

-خاك دستی فاقد مقاومت لازم بریا پی سازی است كه باید برداشته شود.

-خاك شن و ماسه ای (خاك دج) دارای مقاومت خوب در حدود

-خاك رس خشك دارای مقاومت نسبتاً خوب در حدود

-خاك رس مرطوب فاقد مقاومت لازم است.

هم چنین از روش آزمایش در محل توسط كیسه های سیمان نیز می توان مقاومت نهایی و بعد مقاومت مجاز را محاسبه كرد.

بعد از پی كنی با توجه به اتینكه كف ساختمان (از پی چه ارتفاعی دارد چندین حالت برای اجرای كرسی چینی و فونداسیون وجود دارد اگر اختلاف ارتفاع كف ساختمكان و كف پی به اندازه پی باشد فونداسیون كار كرسی چینی را نیز انجام خواهد و می توان بعد از اجرای بتن ریزی و مگر فونداسیون، به كف رسید كه این حداقل ارتفاع پی و كف ساختمان است.

در غیر این صورت به دو روش می توان به كف ساختمان رسید و بعد عملیات بلوكاژ را انجام داد.

الف-ابتدا كرسی چینی را با سنگ لاشه انجام داده و بعد فونداسیون نواری یا منفرد را اجرا بعد كرسی چینی را روی آن انجام می دهیم كه بهترین حالت زیرا كف ساختمان از پایین ترین نقطه به قسمتهای بالاتر ساختمان متصل می شود ولی در روش قبلی فشار را تحمل می كند و مقاومت فونداسیون بتنی كه آرماتوربندی شده است را ندارد.

نحوه احرای آرماتوربندی فونداسیون

با توجه به پلان فونداسیون و دیتیلهای آن تعداد میل گردهای طولی و تقویتی و همچنین شماره آنها و میل گردهای خاموت و شماره و فواصل آنها از هم در پلان فونداسیون محاسبه و آوده شده است كه توسط آن به تعدادی كه در نقشه داده شده میل گردهایی طولی روی خرك یا زمین قرار گرفته وبه طول لازم برش داده می شوند و توسط خاموتها میل گردهای پایینی طولی و بالایی به هم وصل می گردند و همچنین آرماتورهای مش بندی هم بطول های لازم برش داده شده و به صورت شبكه بندی روی هم قرار گرفته و توسط سیم آرماتور بندی بسته شده و در محل زیر ستونها قرار می گیرند بعد از اینكه آرماتور بندی قسمتی از كلاف پایینی آماده شد آن را در محل قرارداده و قالب بندی را انجام می دهند.

انواع قالب بندی كلاف تحتانی

-قالب آجری:

كه بهترین حالات قالب بندی است زیرا بعد از بتن ریزی دوباره می توان از آجرها استفاده كرد و همچنین شكل پذیری بالای آن قابلیت عمده ای برای قالب آجری به حساب می آید بدین ترتیب كه به عرض مورد نظر همچنین ارتفاع درنظر گرفته شده برای فونداسیون یك دیوار آجری معمولاً با 10 یا 20 سانتیمتری اجرا یم كنند و قسمتهای داخلی آن را با پلاستیك می پوشاند تا آب بتن توسط آجرها جذب نشده و هم اینكه آجرها بعداً راحتتر از بتن جدا شوند ولی برای كلافهای قائم و فوقانی از قالب آجری نمی توان استفاده كرد.

-قالب تخته ای:

كه بیشتر برای كلافهای قائم و فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای كلافهای تحتانی هم اگر مقرون به صرفه باشد و همچنین قالب تخته ای موجود باشد می توان استفاده كرد و تخته ها قبل از قالب بندی روغن كاری می شوند تا هم آب بتن توسط تخته ها جذب نشود و هم قالب ها راحت تر از بتن جدا شوند كه همان كار پلاستیك در قالب آجری را انجام می دهد.

-قالب فلزی:

از قالب فلزی هم می توان برای كلاف تحتانی استفاده كرد ولی برای پروژه های كوچك مقرون به صرفه نیست این قالب ها هم قبل از بسته شدن روغن كاری میشوند ولی در اینجا جذب آب دیگر مد نظر نیست.

-حالتی هم وجود دارد كه خاك منطقه به عنوان قالب عمل میكند. در این موارد پی را به عرض و عمق مورد نظر حفر كرده بعد دیواره های پی را با پلاستیك می پوشانند و زمین خود نقش قالب را ایفا می كند و نیازی بت قالب نیست و عایق بندی به علت این است كه آب بتن جذب نشده و نسبت آب به سیمان بتن تغییر نكند.

در محل اتصال كلاف های قائم به تحتانی میلگردهای انتظار قرار داده می شوند تا بعد از بتن ریزی آرماتورهای آن به این آرماتورهای انتظار بسته شوند.

بتن ریزی فونداسیون:

در ساختمانهای كوچك بتن ریزی توسط دست و بدون ویبراتور و بتونیر انجام می گیرد و طرح اختلاط بتن در اینجا نقشی ندارد و كارگران به صورت تخمینی میزان شن و ماسه و سمیان و حتی عامل موثر بتن یعنی آب را تعیین و بتن را تهیه و آماده می كنند و بتن ریزی به صورت تكه تكه انجام می گیرد و در بعضی موارد، بتن قسمتی از كلاف ریخته شده و بعد از چند ورز فاصله قسمتهای دیگر اجرا می شود كه یك عیب بزرگ برای قسمت مهمی از یك ساختمان به شمار می رود. در ساختمان های با اهمیت های بیشار شاهد طرح اختلاط بتن تخمینی و بتونیر هستیم بدین صورت كه میزان شن و متسه برای یك كیسه محاسبه شده و آن را به وزنی كه یك بیل معمولی می تواند از شن سیا ماسه برداشته تقسیم می كنند و تعداد بیلهایی كه از شن و ماسه باید در مخزن بتونیر برای یك كیسه سیمان ریخته شود مشخص می شود و میزان آب را هم به وزن یك سطل تقسیم كرده و تعداد سطل های آب برای یك كیسه سیمان 50 كیبوگرمی به دست می آید به طور مثال: 35 بیا شن، 40 بیل ماسه، 1 كیسه سیمان و دوسطل آب نمونه ای از طرح اختلات بتنی برای یك ساختمان با اهمیت كه از لحاظ كار بری یك ساختمان مسكونی آپارتمانی بود می توان نام برد.

كلاف قائم و افقی

بعد از اتمام فونداسیون دیواره های كناری كه در ساختمان بنایی معمولاً باربر هستند اجرا می شود و محل كلافهای قائم را خالی می گذارند و خود دیوارها هم به عنوان قالب عمل می كنند و بعد آرماتوربندی كلاف قائم را انجام داده و در محل مورد نظر قرار می دهند اینجا نیز نوع قالب معمولاً تخته ای است.

ستون گذاری

در محل ستون ها كهخ مش بندی در فونداسیون اجرا می شود بیس پبیت هایی را توسط بولت به فونداسیون اتصال داده و بعد از اتمام بتن ریزی دوباره صفحه ها را باز كرده و زیر آن ملات نرمه (بتن گروت) ریخته و دوباره در جای خود قرار داده و پیچ ها را می بندند كه این عمل را مونتاژ یا هواگیری می نامند بعد ستون ها را روی بیس پلیت ها اتصال میدهند.

تیرریزی

بعد از ستون گذاری شاهتیرها اجرا می شوند و تیرهای فرعی روی شاهتیرها و دیوار باربر قرار می گیرند كه بدلیل مشكل بودن اجرای آن انجام نمی شود، در غیر این صورت باید از پلیت های كوچك برای اتصال تیرها به كلاف فوقانی استفاده كرد كه این هم در عمل به خاطر اقتصادی نبودن و مشكلات عدیده با استقبال روبرو نشده است و عیبی دیگر بر معایب كارهای اجرایی افزوده است.

بادبند افقی:

در سقفهای طاق ضربی برای مقابله نیروی افقی از بادبند افقی استفاده می شود كه به صورت ضربدری و برای مساحت كوچك تر یا مساوی 25 متر مربع اجرا می شود كه معمولاً باید توسط پیچ و مهره اجرا می شود ولی در عمل یك میل گرد در عرض تیرها می اندازند و به تیرها و به تیر اتصال می دهند تا تیرها هنگام اجرای طاق ضربدری تكان نخورند.

اجرای پله فلزی

با توجه به دتایلهای پله فلزی كه در دانشگاه تدریس می شود زیر تیرهای پله فلزی هم مانند یك ستون باید بیس پلیت قرار داده شود و ماننمد ستون به آن اتصال داده شود و در عمل كف ساختمان را اجرا می كنند تا به كف پله برسند و بعد زیر آن را صاف و شمشیری های پله را به یك تیر كوچك به هم وصل كرده روی آن قرار می دهند. كه از لحاظ فنی غیر قابل قبول است.

اجرای طاق ضربی:

بین دو تیر فرعی با قوس 3 سانتیمتر ولی در عمل بعلت كمتر شدن حجم گچ خاك روی آن كمتر از 3 سانتیمتر هم اجرا می گردد. بدین ترتیب كه چند دهنه را توسط چوب بست آمده بكار كرده و ملات گچ خاك را به صورت تخمینی و توسط كارگران و بنایان با تجربه ساخته می شود كه هرچه خاك آن بیشتر باید دیتر گیرش خواهد داشت و علت استفاده از خاك هم پایین آوردش گیرش اولیه گچ است. گچ و خاك خشك را روی یك میزان مشخص آب كه داخل استانبول ریخته شده بطوری می ریزند كه روی سطح آب پخش شود تا تمام ذرات آن با آب تماس داشته باشند، سپس ملات گچ و خاك را روی سطح مورد نظر اولیه كه یا پروفیل آهن است كه تیرهای فرعی به آن وصل شده اند، یا دیوار آجری مالیده و آجرها را به یك ضریه مشخص كه نه چندان شدید و آرام باشد روی ملات گچ و خاك می زنند و به همین خاطر است كه با آن نام طاق ضربی داده اند. بعد از اجرای دیواره هیا كناری و ستون گذاری و تیرریزی و اجرای سقف نوبت به دیوارهای داخلی با تیغه ها می رسد كه با توجه به پلان معماری داخل ساختمان تیغه بندی می شود كه عرض آنها معمولاً 10 سانتی متر است.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : نواع بادبند , سقف دال بتنی پیش ساخته , نواع شمعها

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر