امروز: سه شنبه 12 اسفند 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

گزارش کارآموزی در شرکت طراحان دشت سبز

گزارش کارآموزی در شرکت طراحان دشت سبزدسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 43 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 36 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 58

این موسسه در سال 1380 تاسیس شد و موسس آن نیز آقای کاظم جسمانی می باشد و تمامی فعالیتهای این شرکت در زمینه تبلیغات می باشد پرسنل این موسسه دارای 4 نفر در قسمت طراحی یک نفر در قسمت خدمات و 3 نفر نیز در قسمت امور فنی مشغول به کار هستند

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

فصل اول

(تبلیغات)

تاریخچه ای مختصر در مورد شرکت تبلیغاتی طراحان دشت سبز

این موسسه در سال 1380 تاسیس شد و تمامی فعالیتهای این شرکت در زمینه تبلیغات می باشد .

پرسنل این موسسه دارای 4 نفر در قسمت طراحی یک نفر در قسمت خدمات و 3 نفر نیز در قسمت امور فنی مشغول به کار هستند .

لازم به ذکر است که این موسسه به غیر از دفتر مرکزی آن دارای شعبه دیگری در قسمت دیگر شهر می باشد .که اطلاعات کافی از آن شعبه ندارم و همچنین دارای یک کارگاه مجزا برای ساخت تابلو های فلکسی نیز می باشد که تابلو های طراحی شده از چاپ تحویل آن قسمت می شود برای  ساخت و همچنین نصب آنها .

مدیریتاین شرکت که خود نیز دارای لیسانس گرافیک است و تمامی کارها باید با ایشان هماهنگ و مورد تایید ایشان قرار بگیرد .

تاریخچه مختصر تبلیغات در مراکز خرید :

شاید یکی از قدیمی ترین اشکال ارتباط ، تبلیغات در مراکز خرید باشد . در روم باستان بازرگانان نمادی از تجارت شان را برای جذب مشتری به نمایش می گذاشتند .

باستان شناسی که پامپی و هر که لانوم را کاویده اند بقایی از نشانه های فلزی تجاری را که توسط آهنگران ساخته شده بودند را یافته اند . آثاری نیز باقی مانده از نشانه های رنگ شده با دست نیز در ورودی مغازه ها یافت شده است .در طی قرون وسطی بازرگانان به وسیله مدلهایی از کلیدها ، ابزارها ، شمشیرها ، ظروف آشپزخانه ، سفالها و دیگر محصولاتشان به تبلیغ کالای خود می پردازند .

از آنجا که بیشتر مشتریان بی سواد بودند لازم بود که از نشانه های استفاده شود که به وضوح قابل فهم باشند .

در طول رنسانس نشانه های مصور در سراسر اروپا پایدار گشت . اینهاد اولین موارد همکارط بین هنرمندان و بازرگانان را تشکیل می دادند . برخی از این علائم و نشانه ها هنوز هم به کار می روند . نشانی که هنوز هم برای مغازه کارگشایی استفاده می شود از سه توپ طالایی تشکیل می شد که در اصل این مغازه ها بانکدار و وام دهنده بودند .

میله راه راه ، نمایانگر مغازه آرایش گران و جراحان بود ، ای« نشانه های مشهود صدها سال است که باقی مانده اند .

در  قرن 19 در ایالات متحده مشهرترین نما در مراکز خرید سرخ پوست مغازه سیگار برگ فروشی بود .

این مجسمه چوبی ، 6 فوتی که از چوب کاج با دست تراشیده شده بود . که معمولاً همه کسانی که مجسمه صبوری که کشتی را می راشیده اند ، می ساختند . این مجسمه به شکل واقعی رنگ شده بودند و در آستانه مغازه سیگار برگ فروشی نصب شده بودند . کلکسیونرها برآورد می کنند که حدود 20.000  مجسمه سرخ پوست در طول سالهای 1850 تا 1890 تراشیده شده است .

در اوایل قرن 19 بازرگانان از نقاشان علایم ، برای افزایش فروش یاری جستند . و در نخستین روزها صاحبان بعضی از فروشگاهها و تاجران اقلام عمومی منبع دائمی علائم بودند که اغلب بر پایه حروف تایپی تزیینی بنا شده بود . تقریباً در همان زمان ، نام های تجاری (مارک) بر روی شبکه ها ، صندوق ها ، قوطی ها ، شیشه ها ، و تقویم نامه ها نمایان شدند .

تولید کنندگان شروع به تهیه لوازم فروشگاهها با مارک خودشان شدند و نمایش این اقلام بسیار شهرت آور می نمود .

ویترین های شیشه ای در سال 1840 به وجود آمد ، مشتریان فرصت تماشا و تحصین کالاهایی را داشتند که بسیار هوشیارانه و زیرکانه و اغلب به مقدار فراوان در ویترین مغازه ها چیده شده بودند .

در مناطق روستایی نشانها و علایم فلزی یا رنگ شده در انباری ها و آهنگری ها برای تبلیغ محصولات یا خدمات به کار می رفت .  ویترین های 3 بعدی تا اوایل قرن بیستم به وجود نیامده بودند . در ابتدا ویترین مغازه ها ظاهری بسیار شلوغ داشتند زیرا که بازرگانان مقادیر زیادی از کالاهای خود راذ به نمایش می گذاشتند تا تنوع زیاد اجناس موجود در مغازه را نشان دهند . سپس در حدود سال 1910 ویترین های سه بعدی دایکات پدیدار گشت و تا سال 1922 تابلوهالی نئونی بسیار فراگیر شده بود .

همانقدر که تکنیک های فروش ، خرده فروشی و بازرگانی پیچیده شده بود به همان میزان نیز تکنیکهای عرضه کالا در مراکز فروش پیچیده شده بودند .ویترین های عرضه کالا در مراکز خرید امروزی یکی از مهمترین کمکها بهئ خرده فروشان می باشد و برای طراحان بسته ها لازم می باشد .

گزارش کار توضیح و بررسی و نتیجه گیری از مدت زمانی است که هر دانشجو در پایان تحصیل خود به عنوان تجربه عملی آنچه در طول تحصیلی آموخته است می باشد .

و اینکه آموخته های خود را به صورت واقعی و حقیقی در بازار کار بتوان عرضه کرد . و آنچه می خوانید گزارشی است از آنچه در دوران کارآموزی گذشته و ائم کار هایی که این دوران انجام داده شده .

موسسه ای که اینجانب در آنجا مشغول به گذراندن واحد کار آموزی بودم شرکت تبلیغاتی در حد متوسط بود که اینجانب تجربیات زیادی در آنجا کسب کردم .

با وجود اینکه مدت سه روز در هفته در آنجا مشغول بودم ولی به اندازه کافی کارهای تبلیغاتی بود برای انجام دادن عمده کارهایی که در این شرکت انجام می شد کلیه امور تبلیغات در تمام زمینه ها بود . از جمله طراحی پوستر – بروشور – کارت ویزیت – کاتالوگ و .....حتی این شرکت مبادرت به ساخت تابلو های تبلیغاتی بزرگ بیلبورد ، فلکسی و بنر نیز می کرد و با شرکت های بزرگی مثل شرکت نفت ایرانول ، شرکت قطار شهری ( مترو) ، باشگاههای ورزشی استقلال و...... مشغول به کار بود که اغلب کارهای تبلیغاتی این شرکت ها را انجام می داد.

در این شرکت غیر از اینجانب تعداد 4 نفر دیگر در قسمت طراحی و چند نفر دیگر نیز در امور فنی و خدمات مشغول به کار بودند که از تجربه آنها نیز استفاده کامل را کردم .

البته در محل کار آموزی ساعتهای بی کاری و فراغت نیز پیش می آمد که اینجانب از آن استفاده کرده و مشغول به فراگیری و تمرین با نرم افزارهایی که آشنایی کامل با آنها را نداشته ام کرده ام که برایم مفید بود .

به دلیل اینکه کار تبلیغات رابطه مستقیم با چاپ دارد و عمده کارهای تبلیغی در پایان در چاپخانه انجام می شود فرصتی بود تا برای تحویل کارهای چاپی و همچنین نظارت بر چاپ به چاپخانه می رفتم و تا حدودی با دستگاههای چاپی آشنایی بیشتری پیدا کردم . و جالبترین دستگاهی که در ین مدت با آن برخورد کردم  دستگاه چاپی بود که برای چاپ روکش تابلوهای فلکسی انجام می شد ویژگی های این دستگاه اینگونه بود که دارای طولی حدود چهار یا پنج متر بود که دارای مخزنهای رنگ که دارای 88-16 رنگ بود که هر چه تعداد مخزنها بیشتر می شد کیفیت چاپ بالاتر می رفت و البته قیمت آن نیز بیشتر می شد .

جنس پارچه ای که در آن چاپ صورت می گرفت از جنس برزنت کنف و کتان بود که دارای مقاومت زیادی بود . که قابل شستشو نیز بود و بیشترین کاری که انجام می شود ساخت تابلوهای فلکسی برای شرکت نفت ایرانول بود .

طراحانی که در انجا مشغول کار بودند باید به نرم افزارهای کورل . فتوشاپ و فریهند مسلط باشند که خوشبختانه تا حدودی آشنایی کامل داشتم و کار برایم راحت تر بود .

از مشکلاتی که در آنجا با آن مواجه می شدیم تفاوت سلایق بود که ما را مجبور می کرد به سلیقه ی مشتری و به قولی کار بازاری بکنیم که با آنچه ما در دوران تحصیل آموخته بودیم مقایرت داشت .

از مشکلات دیگر این بود که کار چاپی با آنچه که ما در مانیتور طراحی کرده بودیم تفاوت داشت مانند تفاوت رنگ و قطع و یا غیره که کار پایانی و خروجی گرفته شده .

که بعدها به مرور زمان با کسب تجربه های بیشتر این نواقص نیز جبران شد.

در مورد برنامه روزانه و کارهایی که در طول روز انجام می شد در برگه ای که مربوط به گزارش کار است عنوان کرده ام که به صورت کلی نیز عمده کارهایی نیز انجام شده را ذکر می کنم .

از جمله کارهایی که در این 40 روز انجام دادم تعداد زیادی کارت ویزیت ، تراکت ، تعدادی بروشور ، سربرگ – فاکتور – پاکت و پوستر و البته طراحی فلکسی و غیره ..بود که البته به اتفاق همکارانی که در آنجا با آنها مشغول بودیم انجام می شد .

در مدت زمانی که مشغول به گذراندن کار اموزی بودم هر روز پند جدیدی تجربه می کرده ام و در پایان پی به تفاوت اموخته های تئوری و آنچه در محیط کار و بازار کار با آن مواجه می شدم می بردم و لازم می دانم که به کارهای انجام شده به صورت تک تک توضیحاتی بدهم که خالی از لطف نیست .

اوراق اداری :

از جمله اوراقیست که ادارات یا شرکت ها یا مؤسسات مورد استفاده قرار می گیرند از جمله سربرگ که که در قطعه های A4 و A5 تهیه می شود و برای یاداشت و یا نامه های اداری نوشته شده روی آن مورد استفاده قرار می گیرد که در جنسیت های مختلف است . و بر روی کاغذهای مختلف با اوزان متعدد به کار می رود .

کارت ویزیت :

همانطور که از اسم آن نیز مشخص است کارتی از جنسیتهای مختلف که برای معرفی شخص ، شرکت وو یا موسسه و... است که بنا به جنسیت آن دارای قطعات متعدد است که از طریق جنسیت آنها ارزش آنها نیز متغیر است که به صورت یک رو و دو رو چاپ می شود .

جنسیت کارها نیز به عبارت زیر است :

مقداری با روکش یو وی UV – سلفون مات و براق- مقوای کتان – پلاستیک – لمینت شده و... با بافتهای مختلف .

پاکت :

پاکتی است که سربرگ و نامه های مؤسسات و شرکتها در آن قرار گرفته و ارسال می شود که از جمله سخت ترین اجزاء اوراق اداری است که طراحی می شود . به دلیل اینکه بعد از طراحی باید به شکلهای مختلف دایکات بریده و یا تا شود . که کوچکترین اشتباه باعث می شود کوچک بزرگ و مشکلاتی پیش آورد که سربرگ داخل آن جا نشود یا بزرگ شود و البته جنس کاغذ آنها زخیم تر است .

فولدر :

 که شکل انها مانند پرونده هایی معمولی است که اوراق مربوطه داخل آن قرار می گیرد و نگهداری می شود . و دارای قطعهای کوچک و بزرگ است که تنوع ان به نوع طراحی و خلاقیت فردی بستگی دارد که انواع انها را از یکدیگر متمایز می کند .

و به کارهای یاداشت کوچک و بزرگ که امروزه باب شده و از کاغذهای مورد استفاده تهیه می شود که برای یاداشت استفاده می شود .

چندی که لازم به ذکر است این که اوراق اداری تهیه شده باید به گونه ای طراحی شود که از لحاظ طراحی ویا استفاده از رنگ و فرم تا حدودی در یک خانواده قرار گیرد و مشخصات و خصوصیت های آن شرکت و یا مؤسسه به طور کامل در آن مشهود باشد .و به طور واضح شناخته شود .

تراکت :

یکی از ارزان ترین و مؤثرترین ابزارهای تبلیغاتی است که بر روی کاغذهای اغلب ارزان قیمت چاپ می شود .

و دارای توضیحاتی است که مؤسسات شرکتها و یا مغازه ها در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می دهند .

به صورت تک رنگ و چند رنگ تهیه می شود و در قطعه های A5 و  A4 و یا یک لت و یا چند لت .

پوستر :

البته در مدتی که در محل کار آموزی مشغول بودم تعداد کمی سفارش پوستر داده شد ولی از ابزارهای تبلیغاتی قوی است با پیشینه تاریخی که در قطع بزرگ و در قسمتهای پر جمعیت شهر نصب می شود . و جنبه ی اطلاع رسانی دارد که در چاپخانه بر روی دستگاه چاپ می شود که مانند مواد دیگر که از ان فیلم با ایجاد 70*50 و 50*35  و یا بزرگتر تهیه شده و تعداد زیادی چاپ می شود . که در آن از عکس نیز امروزه در حد فراوان استفاده می شود و کاربرد زیادی دارد .

بروشور و یا کاتالوگ :

در بروشور و کاتالوگ برخلاف پوستر از توضیحات و نوشته های بیشتری استفاده می شود و اطلاع بیشتری در رابطه با محصول و خدمات ارائه شده به مخاطبین می دهد و قطع آن نیز کوچکتر و در تعدادهای بیشتر و لت های گوناگون به کار می رود که مخاطب وقت بیشتری برای مطالعه آن صرف می کند .

تابلوهای تبلیغاتی

بیلبورد :

به تابلوهای بزرگی گفته می شود که در سطح شهر و بر روی پایه قرار می گیرد و بنا به موقعیتی که در انجا قرار می گیرد قطع ان نیز تغییر می کند و اغلب بر روی پارچه هایی به نام بنر چاپ شده و چسبانده می شود که برای عموم از فاصله های دور قابل رویت است و با دستگاههای چاپ فلکسی که قبلاً توضیح داده شده چاپ می شود .

استندها :

تابلوهای تبلیغاتی است که به صورت عمودی و ایستاده بر روی پایه قرار می گیرد و بر روی زمین قرار داده شده و از بیلبورد کوچکتر است و گاهی اوقات در محوطه داخلی شرکت و مؤسسه و ... نصب می شود .

استندهای مراکز خرید

توسعه ی فروشگاه های سلف سرویس و تغییر عادات خریداران هر دو بر

گسترش ویترین های مراکز خرید  ، تأثیر گذاشته است . این استندها و کالاهای نمایشی محل خرید و انواع مختلفشان کمک موثری در فروش برای خرده فروشان بوده است .

انواع استندها و کالاهای نمایشی

مراکز خرید انواع گوناگون از این استندها وجود دارد که برای منظور خاصی به کار می روند . طبقه بندی اصلی آن به شرح زیل است :

- استندهای بازار پردازی و روی پیشخوان – استندهای دائمی – استندهای پشت ویترین – پوسترها – وسایط نقلیه تجاری .

هر طبقه بندی شامل چندین گونه است که به منظور و مکان و هدف کارپردازی بستگی دارد .

استندهای بازار پردازی

مغازه های خرده فروشی مکانهای شلوغی هستند . در صد تکثیری از فروش در سلف سرویس ها انجام می شود جایی که مشتریان کالاها را خود انتخاب می کنند . جایی که خرید از روی هوس را امکان پذیر می سازد . استندهای بازار پردازی که گاهی استندهای تبلیغاتی نیز نامیده می شوند از انواع استندهایی هستند که برای ترغیب خرید از روی هوس به کار می روند .

این استندها به طور استراتژیک درون مغازه نزدیک پیشخوان بازرسی قرار داره می شوند تا مشتری هنگام انتظار در صف فرصت کافی برای نگاه کردن بهئ تبلیغات را داشته باشد .

از نظر ساخت استندها به گونه ای طراحی شده اند که به آسانی سوار شوند .

عموماً استندهای کوچک در مغازه هایی که لوازم آرایشی و بهداشتی و زیبایی و دیگر اقلام کوچک را می فروشند به چشم می خورد . که اغلب با یک موتور باطری دار حرکت می کنند .

نوع دیگر استند تبلیغاتی بزرگ می باشند ، کالا  را مستقیماً از جعبه های محل کالا به درون آن خالی می کنند که این کار باعث تشویق مشتری به خرید می شود . 

این نوع سطل های تبلیغاتی در سوپر مارکتها  برای اقلام حراج شده بکار می روند .

از انواع دیگر استندهای  تبلیغاتی هم در داخل و هم در خارج فروشگاهها مانند پمپ بنزین ها استفاده می شود . کا شامل پرچم ها ، موبیل ها ، پلاکارها ، سپینرها و دیگر وسائل که به تنهایی و با قدرت برق حرکت می کنند .

وسیله دیگری که در مراکز خرید برای فعال کردن حراج ها به کار می رود استندهای ایستاده ، هستند . بعلاوه شماری از استندهای تبلیغاتی دارای وسائل گرافیکی مانند قفسه ، نشانه و لیبل هم هستند که برای جلب مشتری طراحی شده اند .

استندهای دائمی

بعضی اوغات استندهای تبلیغاتی موقت برای مغازه ها یا محصولات مناسب نمی باشند .  در این مواقع از استندهای دائمی استفاده می شوند .

استندهای دائمی از مواد مقاوم مانند چوب ، پلاستیک و سیم ساخته می شوند و معمولاً پر زرق و برق و گران قیمت هستند و اغلب برای لوازم آرایش استفاده می شوند و کار بردشان در فروش ، نمایش و کمک به مشتریان برای خرید محصولات نمونه (اشانتیون) است . (مانند : تسترهای عطرها و جدول های رنگ).

استندهای پشت ویترین : 

ارزشمند ترین استندهای مراکز خرید احتمالاً استندهای پشت ویترین می باشند زیرا که مشتریان را از بیرون به سوی مغازه ها جذب می کند .  استندهای مخصوص ویترین از پوسترهای ساده تا استندهای پیچیده که در ویترین آژانس در هوایی کافه رستورانها دیده می شود را شامل شوند .  از آنجا که استندهای پشت ویترین توسط قسمت فروش مغازه ساخته می شود . پی در نظر فنی دیگر از نوع استندهای مراکز عمومی خرید نیستند .

تابلوهای فلکسی

مانند تابلوهای بیلبورد است ولی اغلب بر روی سردر مؤسسات و شرکتها و یا مکانهای صنفی برای معرفی این مکانها مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه به صورت رایج و فراوان دیده می شود .

و از جمله تجربیاتی که کسب کردم طریقه ساخت تابلو و چگونگی قرار گرفتن ان بر روی قاب تابلو را تا حدودی آشنا شدم و با قرار گرفتن تعداد زیادی لامپهای مهتابی که در پشت تابلو قرار می گیرد باعث می شود که در هنگام شب نیز درسطح شهر به خوبی قابل رویت باشد .

بنر :

در ظاهر تفاوتی با فلکسی ندارد و تنها تفاوت ان با فلکسی این است که فلکسی نور را از خود عبور داده و روشن دیده می شود ولی بنر نور را عبور نداده و بیشتر اوقات با پرژکتور از جلو به آن نور می دهند تا در هنگام شب به خوبی دیده شود .

طریقه ی طراحی فلکسی و بنر مانند پوستر از نوشته های زیادی استفاده نمی شود و نام مؤسسه و نام کالا و یا خدمات ارائه شده بزرگتر از دیگر عناصر همراه و تصویر و حداقل تلفن و جزئیات دیگر در کنار یکدیگر قرار می گیرند .

و البته باید از رنگهایی استفاده کرد که جلب توجه کنند و از فاصله ی دور به راحتی دیده شود .

لیبل :

از مواردی است که روی کاغذی که پشت آن حالت چسبندگی دارد چاپ می شود و بر روی سطوح مختلف و گاهی اوقات بر بروی اجناس برای معرفی و اطلاع رسانی چسبانده می شود .

مواردی که در قسمتهای قبلی نام برده و توضیحاتی دادم از جمله عنوان هایی بود که در مدت 40 روزی که در مؤسسه تجربه طراحی آنها را پیدا کردم و لازم دانستم در حد چند سطری برای شما مواردی را عنوان کنم .

اما از جمله چیزهایی که در این مدت کارآموزی متوجه خواهید شد در تفاوت قیمت هایی است که با آنها مواجه می شوید . به طور مثال تعرفه هایی که اتحادیه انجمن راحان گرافیک تعیین کرده در بازار کار به خاطر جلب مشتری می باشد – شکسته شده و کاهش پیدا می کند .

نکته بسیار مهمی که در طول کار آموزی می توان آموخت طریقه روش جلب مشتری و صحبت کردن با آنها طوری که بتوان مشتری را متقاعد کرد تا آنگونه که شما می خواهید عمل کند و این مشکل نکته ای است که اکثر دانش جویان با آن مواجه هستند . در واقع تا وقتی که بازار یابی صحیح وجود نداشته باشد بنابراین بازار کاری وجود نخواهد داشت .

و این خود یک کلاس درس است که غیر از این واحد در جای دیگری نمی توان کسب تجربه کرد چرا که باید با کسانی که سالیان طولانی است که در این صنف مشغول هستند رابطه داشت تا از شگردهای آنها استفاده کرد تا به موفقیت دست یافت و خوشبختانه مسئول کار آموزی و یا مدریت مؤسسه ای که اینجانب در آنجا مشغول بودم از این حیث بسیار با تجربه و ماهر که ما توانستیم نکاتی از ایشان بیاموزیم .

ماشینهای چاپ GTO کوچک و بزرگ که اندازهی زنیک آنها 45*37*51*40 و اندازه لبه ی آن حداقل 5/2 و حداکثر 4 سانتی متر می بود و حداکثر کاغذ قابل چاپ 46*32 سانتی متر است .

ماشین چاپ 5/1 ورقی که اندازهی زنیک آن 61*55  که اندازه ی لبه ی آن 5 یا 6 سانتی متر حداکثر کاغذ قابل چاپ 60*45 سانتی متر نیز می بود .

البته دستگاههای دو ورقی 3 ورقی بالاتر نیز وجود دارد ولی عمده کارهای ما با این نوع دستگاهها بود .

از نکات دیگری که به ارائه سندرهایی مطلوبتر بسیار کمک کرد استفاده از کتابچه رنگی بود که رنگهای مورد استفاده را با درصدهای مختلف رنگی در اختیارم قرار داده شده بود تا رنگها را همانگونه که در کار نهایی نمایان خواهد شد ببینم .

نکته دیگر آگاهی از انواع زنیک که آلومینیومی ، مسی با روکش کروم و پلیت بود که ما اغلب به دلیل تیراژ کمتر کارهایمان از زنیک آلومینیومی استفاده می کردیم .

این مدت کارآموزی این امکان را به من داد که بتوانم با چند نوع چاپ دیگر غیر از افست (مسطح) آشنا شوم و از جمله آنها .

چاپ فلکسی : که یک نوع چاپ برجسته است که در آن کلیشه ژلاتینی تهیه می شود و به روی سلفون . نایلون . کاغذ و ... چاپ می شود .

سیکل اسکرین : که البته قبلاً تا حدودی آشنا بودم ولی نه به صورت حرفه ای و در کارگاه چاپ که روی کاغذ ، مقوا و پارچه طرح مورد نظر نقش می بندد و همچنین چاپ با دستگاه ریسو که اغلب به صورت تک رنگ و برای چاپ تراکت ها استفاده می شد .

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : کارآموزی در شرکت طراحان دشت سبز , تاریخچه ای مختصر در مورد شرکت تبلیغاتی طراحان دشت سبز , تابلوهای تبلیغاتی , انواع استندها و کالاهای نمایشی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر